Już dziś, 15 czerwca 2019 roku premiera debiutanckiej płyty znakomitego duetu gitarowego Woch & Guzik Duo „One Week In Rio”, którą uświetni koncert w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie!
„One Week in Rio” to debiut fonograficzny Woch & Guzik Duo i światowa premiera dwóch, wyjątkowych utworów. Siedmioczęściowa suita „One Week In Rio” Sérgio Assada, kompozytora i gitarzysty, legendarnego duo Assad Brothers oraz słynna „Historia tanga” Astora Piazzolli w nowej wersji (na skrzypce i dwie gitary), nagrana wraz z wybitną skrzypaczką młodego pokolenia, Roksaną Kwaśnikowską. Repertuar albumu dopełniają utwory kompozytorów latynoamerykańskich, które przez ostatnie lata cieszyły się największą popularnością podczas koncertów Woch & Guzik Duo.
One Week in Rio (Tydzień w Rio) to suita napisana w 2016 roku dla Adama Wocha i Roberta Guzika. Jest to zbiór siedmiu utworów, które reprezentują różne style muzyki brazylijskiej i nawiązują do siedmiodniowej wizyty w Rio de Janeiro – najwspanialszego miasta Brazylii.
Ta dawna brazylijska stolica przyciągała do siebie talenty z całego kraju. Rio to niesamowita mieszanka wielu tradycji, osadzonych nie tylko w kulturze lokalnej, ale wywodzących się również z dalszych regionów Brazylii. Utwory z suity stanowią swego rodzaju muzyczny przewodnik po tym fascynującym mieście. Każdy z odwiedzających Rio z pewnością zawita do większości z opisanych dźwiękami miejsc.
Nasz tydzień zaczynamy w poniedziałek przyjemną przechadzką po Chácara do Céu (Chácara do Céu w poniedziałek). Ta historyczna rezydencja, będąca obecnie muzeum, położona jest w najwyższym punkcie wzgórz dzielnicy Santa Teresa. Utwór rozpoczynają przejrzyste flażolety, przywołujące na myśl błękitne niebo w ciepły, słoneczny dzień.
Corcovado we wtorek czerpie inspirację z najbardziej charakterystycznego symbolu Rio – monumentalnego posągu Jezusa Chrystusa, który w opiekuńczym geście rozciąga swe ręce nad miastem. Linia melodyczna rytmicznie faluje, naśladując emocje towarzyszące wspinaczce.
MAM w środę to wizyta w Muzeum Sztuki Współczesnej (MAM – Museu de Arte Moderna) utworzonym w 1948 roku. Utwór wykorzystuje elementy muzyki współczesnej z tego okresu.
Forró de Santa w czwartek zabiera nas do Circo Voador w dzielnicy Lapa. Jest to idealne miejsce do tańczenia forró – energetycznego tańca z północno-wschodniej części kraju o charakterystycznym brazylijskim rytmie. To jeden z najbardziej kreatywnych gatunków tanecznych w kraju.
Parque Lage w piątek to chwila pełna spokoju i nostalgii. Odwiedzamy Parque Lage, dawny pałac i jego ogrody, gdzie powstał Brazylijski Instytut Sztuki, a obecnie znajduje się park miejski. Piękna ballada obrazuje to magiczne miejsce pełne tęsknoty i melancholii.
Semente w sobotę jest zaproszeniem dla miłośników tradycyjnej muzyki brazylijskiej. Najbardziej reprezentatywny styl muzyczny z Rio to choro. Tradycyjne choro narodziło się pod koniec XIX wieku i wielokrotnie przeżywało swój renesans. Odwiedzający miasto mogą posłuchać choro w barze Semente, gdzie doskonali muzycy przywracają ten improwizacyjny styl do życia.
Na koniec: Maracanã w niedzielę. Utwór ukazuje związek tradycyjnej samby z narodowym sportem Brazylijczyków – piłką nożną. Niedziela to dzień wizyty na największym stadionie w Brazylii, czyli legendarnej Maracanie! To właśnie tu dochodzi do najbardziej elektryzujących pojedynków między dwiema najpopularniejszymi drużynami – Flamengo i Fluminense. Pulsujący rytm samby zamyka nasz tydzień w Rio de Janeiro, mieście pełnym radości i szczęścia!
Koncert z premierą płyty „One week in Rio” – Centrum Kultury Wilanów w Warszawie, ul. Kolegiacka 3, 15 czerwca 2019, godz. 19.00.
Dla zainteresowanych kupnem płyty z dedykacją – można się zgłaszać na maila ([email protected]) lub na FB (https://www.facebook.com/wgduo/?).
Album będzie też dostępny w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych i na www.dux.pl