W październikowym numerze Classical Guitar na okładce znalazł się Kaare Norge, duński gitarzysta, który – jak sam mówi w wywiadzie zamieszczonym wewnątrz pisma – mimo młodego wieku ma na swym koncie nagranych 10 płyt CD. Bogaty kalendarz koncertów gitarowych, aktualności ze świata gitary oraz kilkadziesiąt recenzji płyt i nut na gitarę z pewnością zainteresuje niejednego pasjonata. W wywiadzie ze znanym kompozytorem Stephenem Dodgsonem, mistrz odsłania tajniki powstania swojego najnowszego koncertu na dwie gitary i smyczki, a także opowiada o jego budowie i innych kompozycjach orkiestrowych. W cyklu prezentującym młodych gitarzystów znajdziemy obszerny wywiad z Gary Ryanem, który ma w swym dorobku artystycznym dwie płyty. W części warsztatowej Classical Guitar zamieszcza artykuł Johna Millsa o Etiudzie A-dur op. 6 nr 6 Fernando Sora (warto przeczytać, autor rozbiera utwór na czynniki pierwsze…), praktyczne porady dotyczące metod i sposobów ćwiczenia gitarzysty autorstwa Stana Funicelliego, a także omówienie utworu mało znanego u nas kompozytora Pierre-Octave Ferrouda Spiritual powstałego we wrześniu 1926 r.
Na okładce Gitarre & Laute, niemieckiego czasopisma wychodzącego od 23 lat, znalazł się Johannes Tonio Kreusch, gitarzysta, którego mieliśmy okazję poznać również w Polsce. Niedawno recenzowaliśmy w Świecie Gitary jedną z jego płyt. W środku Gitarre & Laute zamieszcza wywiad z Kreuschem. W dodatku nutowym zamieszczono Pierwszą część słynnego utworu Agustina Barriosa La Cathedral z bardzo dokładną i szczegółową analizą. Obszerny wywiad z Ablem Carlevaro niedawno zmarłym mistrzem techniki gitarowej uzupełnia redakcyjny materiał o tym gitarzyście. Gitarre & Laute jest nieocenionym źródłem informacji dla gitarzystów, który zamierzają starować w konkursach zagranicznych. W każdym numerze znajdą oni dokładne informacje o kilkudziesięciu konkursach i festiwalach z podanym adresem organizatorów. Gitarre & Laute zamieszcza również bogate kalendarium koncertów gitarowych, które odbędą się w najbliższym czasie. No, cóż, Niemcy nie leżą daleko, z pewnością zainteresowaniu melomani z Polski również od czasu do czasu wybiorą się na koncert swojego idola.
Francuskie Cahiers de La Guitare, które do tej pory kojarzyło się z pismem traktującym o gitarze klasycznej, zrobiło swoim czytelnikom niespodziankę, umieszczając na okładce specjalnego, podwójnego numeru największego mistrza flamenco, Paco de Lucię. W środku wielostronicowy materiał o tym gitarzyście oraz jego dyskografia. Ciekawy artykuł o nowych trendach w budowaniu gitar ze zdjęciami zaskakujących rozwiązań konstrukcyjnych omawia instrumenty m.in. takich mistrzów, jak Masaji Nobe, Dietmar Heubner, Erik Hofmann, Maurice Ottiger czy Alain Raifort. Wywiad z Catherine Liolios, młodą francuską gitarzystką pochodzenia greckiego przeczytają nie tylko wielbiciel pięknych kobiet. Obowiązkową lekturą dla gitarzystów klasycznych powinien być artykuł Arnauda Dumond o jedynej, ale za to znakomitej i długiej, kompozycji Banjamina Brittena na gitarę Nocturnal. Dziesiątki recenzji najnowszych płyt gitarowych, a także dodatek nutowy (w niektórych przypadkach kopie oryginalnych rękopisów) stanowią cenne źródło wiadomości o tym wszystkim, co się obecnie w gitarze dzieje.