Pod takim – jakże trafnym hasłem – w dniach 20 – 28 lipca br. odbył się w Krzyżowej Pierwszy Letni Kurs Gitary. Wzięło w nim udział ponad 40 gitarzystów z Polski i zagranicy. Głównym punktem imprezy były zajęcia dydaktyczne w zakresie gry na gitarze klasycznej prowadzone przez Piotra Zaleskiego, Jaremę Klicha, Wandę Palacz, Pavla Steidla, Marka Zielińskiego, Krzysztofa Pełecha, Zbigniewa Dubiellę, Pavla Steidla, Jensa Wagnera. Wielu uczestników uczyło się podstaw jazzu i sztuki improwizacji pod kierunkiem jednego z czołowych polskich gitarzystów jazzowych Marka Napiórkowskiego. Największym powodzeniem wśród uczestników cieszyły się lekcje Pavla Steidla. Organizatorzy zadbali o to, żeby każdy miał okazję uczestniczyć w zajęciach z tym wybitnym artystą, nie tylko ci najbardziej przebojowi. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności na koncertach, na których występowali solo oraz wspólnie z wykładowcami.
Koncerty wieczorne uświetniły popisy zaproszonych artystów. Prawdziwą ucztę muzyczną zgotowali słuchaczom: Pavel Steidl z Czech, Jens Wagner z Niemiec, duet Krzysztof Pełech & Jarema Klich, cymbalista Mikhał Leonchika, a także Marek Napiórkowski oraz Artur Lesicki, którzy wystąpili z udziałem wyróżniających się uczestników kursu. Dodatkową atrakcją imprezy były pokazy video poprowadzony przez Zbigniewa Dubiellę – gitarzystę, pedagoga, a także znanego kolekcjonera materiałów nutowych oraz nagrań audiowizualnych o tematyce gitarowej. Pełnił on również rolę konferansjera podczas wszystkich koncertów festiwalu. Sporą cześć publiczności stanowili goście zagraniczni obecni w Krzyżowej – uczestnicy innych imprez odbywających się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Na koncertach frekwencja była duża (dochodziła nawet do 200 osób, co – jak na miejsce tak odległe od głównych ośrodków – jest znakomitym wynikiem). Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi nie przyjechał do Krzyżowej Thomas Offermann, który zachorował. Nie mieliśmy więc okazji posłuchać słynnego Duo Sonare.
Kierownik artystyczny Kursu, Krzysztof Pełech powiedział na zakończenie imprezy: “miejsce, w którym zorganizowany został kurs jest rewelacyjne i zagwarantowało nam sukces. Muszę podkreślić zaangażowanie Rafała Borkowskiego – dyrektora programowego MDSM, który od strony organizacyjnej miał zapięte wszystko na ostatni guzik. I to przy relaksującej i przyjaznej atmosferze. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy nie odczuwali stresu, napięcia, zaganiania tak częstego na innych imprezach.” Jarema Klich dodał: “Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży “Krzyżowa” jest terenem szeroko zakrojonych działań służących integracji młodzieży głównie z Polski i Niemiec, ale także z innych krajów europejskich. Odbywające się tu sympozja naukowe, warsztaty artystyczne oraz imprezy o charakterze rekreacyjno – krajoznawczym cechuje organizacyjny rozmach i bogactwo programowe. W Krzyżowej są organizowanie różne młodzieżowe zjazdy, widoczna jest – w praktyce realizowana – idea pojednania polsko-niemieckiego i integracji europejskiej. Wszystko jest skoncentrowane na miejscu, pałac imponuje ilością pięknych wnętrz znakomicie nadających się do wykorzystania na sale lekcyjne, koncerty. Jest do dyspozycji sala koncertowa. Tu jest pewna słabość: jej walory akustyczne są dla gitary klasycznej niewystarczające. Trzeba będzie w przyszłym roku pomyśleć o sprzęcie nagłośnieniowym dobrej klasy, oraz akustyku.” Rzeczywiście, trzeba przyznać, że baza mieszkaniowo-rekreacyjno-dydaktyczna była bardzo dobra. W chwilach wolnych od zajęć można było nie tylko aktywnie wypocząć, ale także podreperować kondycję fizyczną, tak bardzo nadszarpniętą przez całoroczny brak ruchu.
Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z organizatorami w przyszłym roku zamierzają oni rozszerzyć liczbę wykładów – prezentacji zbiorowych. “Jest wielu znanych pedagogów, którzy mogliby się podzielić swoją wiedzą nie tylko w formie lekcji, ale też podczas wykładu czy prezentacji publicznej.” – powiedział Klich.