Stowarzyszenie Terra Artis zaprasza na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Terra Artis, który odbędzie się w dniach 14 – 21 lipca 2019 roku w Lanckoronie. Festiwalowi towarzyszą Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie, a także koncerty, recitale, wernisaże, wystawy oraz spotkania autorskie.
Rezygnacja z konkursowej atmosfery rywalizacji i współzawodnictwa, na rzecz otwartości i pełnej akceptacji uczestników, bez względu na wiek i posiadane umiejętności, interdyscyplinarność zajęć oraz atmosfera miejsca i łączące różne style muzyczne koncerty, to cechy wyróżniające Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie i towarzyszący im Festiwal Terra Artis.
Dwunasta edycja Warsztatów rozpocznie się 14 lipca i potrwa do 21 lipca. Zajęcia z gry na gitarze poprowadzą Paweł Kwaśny, Michał Nagy, Marek Nosal, Michał Pindakiewicz, Tatiana Stachak, Petr Saidl, Marcin Siatkowski i Martin Wesely. Orkiestrą gitarową zadyryguje Martin Schwarz, członek kwartetu Guitar4mation i profesor Uniwersytetu Muzycznego im. A. Brucknera w Linzu.
W tegorocznym programie ważne miejsce zajmie sztuka współczesna; partnerem naszego festiwalu będzie po raz pierwszy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Agnieszka Grela-Fedkowicz poprowadzi warsztaty harfowe, których tematyka będzie skupiona wokół wykonywania muzyki współczesnej na harfie; warsztatami muzyki elektroakustycznej pokieruje kompozytor i gitarzysta Wojciech Błażejczyk, związany z Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Krzysztof Cyran zajmie się aranżacją na zespoły gitarowe muzyki w różnych gatunkach w ramach warsztatów metodycznych dla nauczycieli szkół muzycznych i osób zainteresowanych tematyką.
Program Warsztatów uzupełnią koncerty i inne wydarzenia.
PROGRAM WYDARZEŃ KULTURALNYCH:
14 lipca (niedziela), projekcja filmu niemego „Metropolis” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu CZERWIE, godz. 20:30 (Ruiny Zamku w Lanckoronie)
W czołówce polskich grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych znajduje się zespół Czerwie. To niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.
„Metropolis” (1927), reż. F. Lang, to niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction, do którego scenariusz napisali Fritz Lang i Thea von Harbou. Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) mieszkających w podziemnych osiedlach.
15 lipca (poniedziałek) MARCIN SIATKOWSKI SOLO, godz. 18:30 (Cafe Arka)
Recital solowy gitarzysty i pedagoga oraz kompozytora. Marcin Siatkowski jest laureatem czołowych nagród na wielu konkursach gitarowych zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Moneglii i Bari we Włoszech. W roku 1994 został – jako pierwszy Polak w historii tego konkursu – laureatem I Nagrody na konkursie w Tychach w ramach festiwalu ,,Śląska Jesień Gitarowa’’. W czasie studiów otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Wystąpił z recitalami na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Koncertuje jako solista, kameralista, a także z towarzyszeniem orkiestry. Wraz z gitarzystą Michałem Nagy nagrał płytę „Micropiezas”, która została nominowana do nagrody „Fryderyka 2000”. Podczas koncertu usłyszymy “Ballady hydrauliczne” – autorskie kompozycje w wykonaniu ich Autora.
16 lipca (wtorek) GUITAR4MATION, godz. 19:30 (Cafe Arka)
Międzynarodowy kwartet gitarowy, który tworzą Petr Saidl (Czechy), Martin Schwarz (Austria), Michał Nagy (Polska) i Martin Wesely (Austria). Gwarancja unikatowych aranżacji prezentowanych z humorem i niezwykłą kreatywnością. Zespół powstał w 1993 roku w Wiedniu, w obecnym składzie koncertuje od 2003 roku. Muzycy z wielkim powodzeniem występowali we Włoszech, Grecji, Słowacji, Czechach, Polsce, Austrii i Niemczech, a także na festiwalach gitarowych w Mikulovie, Lockenhaus, Gdańsku, Tychach, Wrocławiu, Gevelsberg, Bad Aibling. Repertuar Guitar4mation obejmuje muzykę współczesną, aranżacje utworów z epoki romantyzmu, w stylu impresjonistycznym, jak i dzieła kompozytorów hiszpańskich oraz latynoamerykańskich oraz z pogranicza muzyki klasycznej i jazzu. Oryginalne kompozycje – niektóre napisane z myślą o kwartecie – jak i niepowtarzalne aranżacje, to sposób zespołu, aby zachwycić swoją publiczność. Dodatkową atrakcją są żarty muzyczne, które zespół wplata w program swoich występów.
W programie utwory Leoša Janačka, Sergio Assada, Hermeto Pascoala, Egberto Gismontiego.
17 lipca ( środa) Koncert tatarski – KAROLINA CICHA & SPÓŁKA, godz. 19:30 (Cafe Arka)
Próba odtworzenia zapomnianej muzyki Tatarów polskich. Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Cicha postanowiła wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały jednak trzy lata. Była to podróż śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Podróż daleko na wschód, w archaiczne skale azjatyckich stepów. Na ich płycie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła czy orientalny saz. Nie zabrakło rytmu końskich kopyt.
Wystąpią:
Karolina Cicha – wokal, akordeon, klawisze, sampler | Karolina Matuszkiewicz – fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz, kemancze
18 lipca (czwartek) FEDKOWICZ DUO & WOJCIECH BŁAŻEJCZYK, godz. 20:00 (Gminny Ośrodek Kultury)
Koncert tria w składzie Agnieszka Grela-Fedkowicz (harfa), Wojciech Fedkowicz (perkusja), Wojciech Błażejczyk (gitara elektryczna, live electronics). To pierwsze spotkanie muzyków i jednocześnie premierowy, unikatowy koncert. Fedkowicz Duo to przestrzeń, w której przenikają się muzyczne inspiracje ze świata harfy i perkusji. Na debiutanckim albumie duetu pt. „Imaginary Space” muzyka współczesna spotyka się z energicznymi bitami, a dźwiękowe impresje zostają poddane elektronicznym przetworzeniom, które współtworzą wielowymiarowy dźwiękowy pejzaż. W przestrzeni tej echa minimalizmu, współczesnej elektroniki, klasyki, czy improwizacji składają się na eklektyczny charakter materiału muzycznego. Na debiut fonograficzny duetu składa się dziesięć autorskich kompozycji, które tworzą intrygującą, wciągającą opowieść. Duet tworzą Agnieszka Grela-Fedkowicz (harfa, elektronika) i Wojciech Fedkowicz (perkusja, elektronika).
Wojciech Błażejczyk to kompozytor, gitarzysta, sound designer. Ukończył kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zygmunta Krauze, reżyserię dźwięku na UMFC w klasie prof. Andrzeja Lupy oraz Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest adiunktem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na UMFC, kierownikiem Studia Muzyki Elektronicznej i Komputerowej. Wojciech Błażejczyk jest także aktywnym gitarzystą. Wykonuje muzykę nową i improwizowaną na gitarze elektrycznej oraz z użyciem elektroniki, a także obiektofonów – stworzonych przez siebie instrumentów
19 lipca (piątek) FINAŁOWY KONCERT UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW HARFOWYCH, godz. 17:00 (Gminny Ośrodek Kultury)
Koncert finałowy uczestników warsztatów harfowych pod kierownictwem muzycznym Agnieszki Greli-Fedkowicz.
20 lipca (sobota) FINAŁOWY KONCERT UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW, godz. 17:00 (Rynek w Lanckoronie)
Podczas koncertu na Rynku w Lanckoronie zagrają uczestnicy XII Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych, zarówno w zespołach kameralnych, jak i jako orkiestra gitarowa.
20 lipca (sobota), KAPELA BRODÓW, godz. 21:00 (Rynek w Lanckoronie)
Miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej, grają wspólnie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Koncerty Brodów są przewodnikiem po kalendarzu polskich świąt i obrzędów. Aby nie uchybić pięknu starodawnych pieśni i partytur muzycy zachowują oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst. Pamiętają przy tym, że muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; więc nie tyle cytują, ile opowiadają tę samą, co przed wiekami, historię.
14-20 lipca, MUZEALNY AUTOBUS Z PRACAMI Z KOLEKCJI MOCAK-U
Od 14 do 20 lipca zapraszamy do zwiedzania mobilnej wystawy Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, która będzie prezentowana na lanckorońskim rynku. Zaprezentowane zostaną prace wideo, fotografie oraz obiekty wybrane z liczącej prawie pięć tysięcy eksponatów Kolekcji MOCAK-u. Wystawa zachęcać będzie do kontaktu ze sztuką współczesną i pozwoli poznać twórczość aktywnych obecnie polskich i zagranicznych artystów. Wystawę będzie można zwiedzić z przewodnikiem. Będzie można także skorzystać z otwartej strefy twórczej zabawy dla dzieci i dorosłych.
Głównym Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Warsztaty i Festiwal realizowane są w ramach programu „Made in Małopolska”.
Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Tadeusza Łopaty, wójta Gminy Lanckorona oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Stanisława Krawczyńskiego. Patronat Honorowy nad MWG i FTAL objął także Starosta Wadowicki Eugeniusz Kurdas.
Projekt współfinansowany ze środków Powiatu Wadowickiego.
XII Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe | Festiwal Terra Artis w Lanckoronie
14-21 lipca 2019, Lanckorona
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny
Więcej informacji: www.gitaralanckorona.pl