Amerykańskich strun La Bella gitarzystom w Polsce przedstawiać nie trzeba. Doskonała jakość, długa żywotność i piękny dźwięk to cechy, które zjednały tym strunom wielu fanów i użytkowników. Od niedawna struny LaBella mają swoją nową witrynę w internecie. Bardzo przejrzysta i czytelnie zaprojektowana dostarcza ciekawych i interesujących informacji nt. strun, gitarzystów na nich grających, jak również samej wytwórni i jej właścicieli.
Artyści, którzy używają strun La Bella tworzą bardzo bogatą listę. Znajduje się na niej (chodzi oczywiście tylko o najbardziej znanych muzyków) ponad 100 gitarzystów z całego świata! Wśród “klasyków” spotkamy np. Thomasa Offermanna i Jensa Wagnera tworzących słynne Duo Sonare czy Lubomira Brabeca. Wśród artystów używających La Belli znaleźć można “polskie” nazwisko: Wayne Pedziwiatr. Gitarzysta ten nagrał płyty m.in. z Yoko Ono i Buddy Richem. Osobną grupę, “elitę” wybrańców stanowi ci gitarzyści, którzy są sponsorowani i wspomagani przez wytwórnię (z wzajemnością: artyści, dzięki swojej sławie i sztuce promują struny!). A są wśród nich m.in. takie sławy, jak: Gilbert Biberian czy Ernesto Dias-Tamayo. Tego ostatniego gitarzystę z Kuby mieliśmy okazję gościć w Polsce na festiwalu w Sanoku. Zaskoczyło mnie, że mimo iż wykonał rewelacyjny koncert (z pewnością jeden z najlepszych gitarowych koncertów w tym roku w Polsce), a licznie przybyła publiczność zmusiła go do wielu bisów jakoś nie zauważyłem polskich przedstawicieli strun La Bella. Czyżby współpraca La Belli z muzykami nie obejmowała naszego kraju? Gitarzyści ci, jak sami podkreślają często w wywiadach, grają na strunach Professional Series 2001. Również w Polsce wielu znanych muzyków używa strun La Bella. Wystarczy wspomnieć chociażby o duecie Los Desperados.
Na stronach internetowych La Belli znajdziemy nie tylko listę artystów grających na strunach La Bella, ale także ich sylwetki biograficzne, zdjęcia, linki do ich stron domowych, oraz ich opinie nt. używanych strun. W części “historycznej” witryny znajdziemy kronikę powstania wytwórni, a także informacje o protoplastach założycieli manufaktury. Ich historia zaczyna się bowiem wiele wieków temu, gdy przodkowie obecnych właścicieli La Belli zaczęli wytwarzać struny do… skrzypiec. Dalszy ciąg historii znajdziecie w internecie. Twórcy witryny nie zapomnieli oczywiście o teraźniejszości i – rzecz najważniejsza – możliwości osobistego zapoznania się z walorami strun. Na stronach znajdziemy aktualne informacje dotyczące wytwórni, nowości wprowadzanych do sprzedaży, a także wyczerpujące opisy kompletów strun. A Lista rodzajów strun, które produkuje ta jedna z najbardziej znanych i cenionych wytworni jest naprawdę imponująca i robi duże wrażenie. Począwszy od strun do najróżniejszych typów gitar (klasycznych, akustycznych, elektrycznych, dwunastostrunowych, basowych, historycznych), poprzez struny do instrumentów smyczkowych (skrzypiec, altówek, wiolonczeli, violi da gamba), a skończywszy na banjo, mandolinach, lutniach, ukulele, bałałajkach, cytrach itp. Jeżeli chodzi o struny do gitary klasycznej i akustycznej z katalogu wybrać można kilkadziesiąt kompletów różniących się barwą uzyskiwanego dźwięku, siłą naciągu, materiałem z jakiego są wykonane i ceną. Mając kartę kredytową możemy się nawet pokusić o zamówienie ich przez internet, a także firmowych koszulek, czapek, kurtek, posterów i plakatów oraz płyt CD (tak, tak, La Bella zaczęła wydawać płyty z muzyką gitarową!). A bogaty zbiór linków do innych stron poświęconych gitarze pozwoli “posurfować” dalej po bezmiarze światowego internetu. Warto poświęcić trochę czasu i odwiedzić strony La Belli, zachęcam: www.labella.com